Израелскиот обвинител побара истрага против премиерот Нетанјаху | Правдико

Правдико

   

Израелскиот обвинител побара истрага против премиерот Нетанјаху

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Израелскиот обвинител Авишај Менделблит побарал да се отвори истрага против премиерот на земјата, Бенјамин Нетанјаху, соопштило вчера израелското министерство за правда, јавуваат локалните медиуми.

benjamin

Според медиумите, станува збор за сомнежи дека израелскиот лидер или некој од неговото семејство примил голема сума пари од странство.

Сепак, од министерството за правда не соопштиле за каква истрага точно станува збор.

Израелските медиуми минатата недела пишуваа дека големата сума пари не била за политички цели.

Портпаролот на Нетанјаху во реакција на соопштението истакнал дека „како и во претходните случаи, кога се работело за неосновани тврдења против Нетанјаху, така и сега, нема да има ништо“.

Како што пишува „Ерусалим пост“, пратеникот во израелскиот Кнесет (парламент) од редовите на Ционистичката унија, Ерел Маргалит, зборувајќи за истрагата, во саботата рекол дека политичкиот систем треба да се подготви за избори наскоро бидејќи Нетанјаху по сè изгледа нема да го заврши својот мандат неизвалкан.

„Нетанјаху потроши 80 отсто од својот мандат на замолчување на сомневањата и на истрагите за поврзаност со некои од најголемите измамници во Европа. Актуелната загриженост за примање пари кои не се поврзани со изборите е повеќе од сомнителна“, рекол Маргелит.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико