Правдико

   

Извршена смртна казна во Џорџија

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американската сојузна држава Џорџија вчера ја изврши 1500-та егзекуција во САД, од 1976 година, кога смртната казна е повторно воспоставена.

Смртната казна е извршена со смртоносна инекција над 42-годишниот Марион Вилсон, кој е прогласен за мртов во 21.52 часот по локално време во Дијагностичкиот и класификацискиот затвор во Џорџија, во Џексон, објави надлежниот Државен оддел.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико