Jанакиевски: нема продолжување на рокот за легализација на чамци | Правдико

Правдико

   

Jанакиевски: нема продолжување на рокот за легализација на чамци

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

„Рокот за поднесување барања за легализација на чамци истекува на 3 септември. Сопствениците на пловни објекти кои немаат поднесено барање до судот, да го направат тоа во предвиднеиот рок, бидејќи пролонгирање нема да има“, нагласи министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој денеска ја посети Капетанијата на пристаништата во Охрид.

818573A5DE54EE42AAD7266FDCD47CE4

Досега, според него, поднесени се 137 барања од кои 55 се прегледани и за нив деновиве се очекува да излезат решенија, а 17 се веќе легализирани.


„Барањата се едноставни: се доставува изјава, каде имателот на чамец покажува дека е сопственик на тоа возило и одговара под морална и кривична одогворност и формулар каде со штиклирање треба да означи каков е чамецот, за што се потребни не повеќе од пет минути. Треба да уплати 480 денари судска такса за поднесување на барањето и кога ќе го подигне решението треба да плати уште 480 денари. Вкупниот трошок за легализација на чамец изнесува 960 денари“, појасни Јанакиески.

Извор: Утрински весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико