Јане Ченто не го почитувал куќниот, судот му определи затворски притвор | Правдико

Правдико

   

Јане Ченто не го почитувал куќниот, судот му определи затворски притвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Прилепчанецот Јане Ченто, осомничен за насилниот упад во Собранието на 27 април, денеска заврши во затворски притвор бидејќи не ја почитувал мерката што судот му ја определил за куќен притвор. Од Основниот суд 1 Скопје за „Макфакс“ велат дека од МВР го известиле Кривичниот совет дека тој не ја почитувал мерката при извршени редовни контроли во неговиот дом.

Јане Ченто е претседател на патриотското здружение „Пере Тошев“ од Прилеп. Тој, како и другите осомничени, се товари за терористичко загрозување на уставниот поредок.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико