Јанева не даде исказ за „Рекет“, вратена повторно во затвор | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Јанева не даде исказ за „Рекет“, вратена повторно во затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Заврши распитот на ексшефицата на СЈО и осомничена во случајот „Рекет”, Катица Јанева. Таа се задржа еден час кај обвинителката Вилма Русковска. Јанева во придружба на затворската полиција и со лисици на рацете беше вратена во истражниот затвор „Скопје”.

Минатиот месец таа беше на распит во својство на лице од кое се собираат информации, а ден потоа беше уапсена во нејзиниот дом.

Адвокатката Ирена Фрчковска, која ја застапува Јанева, минатата недела изјави дека направиле увид во доказите што ги поседува обвинителката Вилма Русковска, но не во сите бидејќи ѝ биле презентирани селективно. Фрчковска во неколку наврати тврди дека нејзиниот клиент Јанева не е инволвирана во „Рекет“, а ниту Обвинителството ѝ презентирало докази за делото што ѝ се става на товар.

По вчерашниот распит на Бојан Јовановски, познат како Боки 13, обвинителката Русковска преку соопштение извести дека истрагата е завршена, а тоа ќе ѝ биде кажано и на Јанева пред да го даде исказот.

Фрчковска како застапник на Јанева бараше да ѝ биде укинат притворот кој ѝ е изречен по три основи – опасност од бегство, влијание врз сведоци и повторување на делото. Судија на претходна постапка ја одби гаранцијата на Јанева како неоснована. Ексшефицата на СЈО се сомничи за злоупотреба на положбата и овластувањата заради стекнување лична корист.

Според истрагата што ја води Русковска, Боки 13 заедно со Зоки Кичеец во два наврати зеле 1,5 милион евра од побарани осум милиони евра со ветување дека преку ексшефицата на Катица Јанева ќе ја запрат истражната постапка или ќе му ја олеснат положбата во постапката.

Во изминатиот период во врска со овој случај во Обвинителството беа повикани бизнисменот Силјан Мицевски, водителката Лила Филиповска и пратениците Фросина Ременски и Александар Кирацовски, претседателката на Собранието на Меѓународниот сојуз, Агапи Дика, и бизнисменот Зоран Азманов. Минатиот месец на распит кај Русковска беше и второосомничениот Зоран Милевски – Кичеец.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико