Јанева објави список на предложени 13 кандидати за помошници | Правдико

Правдико

   

Јанева објави список на предложени 13 кандидати за помошници

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

katica_janeva1_1Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го објави списокот на предложени 13 кандидати за нејзини помошници јавува Телма.

Списокот е поднесен до Советот на јавни обвинители, а Јанева го замоли да биде изгласан во најкус можен рок.

Најголем дел од кандидатите се од Куманово, Тетево, Скопје и еден кандидат од Обвинителството за организиран криминал.

Јанева и тимот ќе ги разгледуваат предметите кои ќе произлезат од и се поврзани со незаконското прислушување.

Автор: Кристина Мачкиќ

Извор: Telma.com.mk

Препорачуваме

Партнери на Правдико