Јанева побара да ѝ се укине притворот, нуди гаранција во недвижен имот | Правдико

Правдико

   

Јанева побара да ѝ се укине притворот, нуди гаранција во недвижен имот

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ирена Фрчковска, адвокатка на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, потврди дека барањето за укинување на мерката притвор за нејзината клиентка е доставено до Судот и дека одлуката по барањето ја очекуваат до петок, кога истекува 30-дневната мерка притвор.


„Отпаднати се основите за определување мерка притвор и целта може да се постигне и со друга мерка, не мора да се оди со најстрогата по закон. Сметаме дека основите се отпаднати со самото нејзино разрежување од СЈО и од ОЈО Гевгелија. Сето ова е наведено во предлогот и ќе видиме каква одлулка ќе донесе Судот“, изјави Фрчковска.

Таа посочи дека бараат Катица Јанева да се брани од слобода, за што предложиле и други мерки за обезбедување, како и гаранција во недвижен имот.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико