Јанева пред Советот на јавни обвинители ќе дава отчет за примањето на материјалите од Заев | Правдико

Правдико

   

Јанева пред Советот на јавни обвинители ќе дава отчет за примањето на материјалите од Заев

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Советот за јавни обвинители на затворена седница денеска ќе расправа за работењето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

janejane

На седницата треба да се расправа за пропустите во исполнувањето на законските одредби при примањето на материјалите од прислушуваните разговори кои лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги предаде на Специјалното јавно обвинителство лани на 30 декември.

Забелешката е дека при примопредавањето не бил потпишан записник и листа за примените аудиоснимки и транскриптите.

Јанева и Заев претходно изјавија дека не постои записник за примопредавањето, што според Законот за кривичната постапка е задолжително.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико