Јанкулоска побара и доби одлагање на распитот во СЈО заради увид во доказите против неа | Правдико

Правдико

   

Јанкулоска побара и доби одлагање на распитот во СЈО заради увид во доказите против неа

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешната министерка за внатреши работи, Гордана Јанкулоска во Специјалното јавно обвинителство, каде денеска беше повикана да даде исказ, се задржа само половина час. Како што соопшти Јанкулоска, таа и нејзиниот адвокатски тим побарале одложување на распитот бидејќи, како што рече, не биле исполнети минималните услови и „процесно-правни стандарди“. Како што појасни, таа побарала да и бидат дадени на увид доказите и документите врз основа на кои е осомничена за да знае за што точно се товари.

14017667_1653205438327894_1951764434_n

Поранешната министерка не кажа за кој точно случај денеска била повикана даде исказ и само изјави дека станува збор за предет за кој на минатиот распит дала изјава („Тврдина“ н.з.).

Јанкулоска рече дека повикувањата на лица што сега ги прави СЈО се избрзани и се во функција на предвремените избори.

– Јас од поодамна се занимавам со политика, свесна сум дека ова што сега се случува е можеби набрзина направено од СЈО во контекст на изборите. Како што јавноста во повеќе наврати беше сведок и медиумите коментираа дека се целосно ставени во корист на кампањата на опозицијата која и покрај толку години во опозиција нема што да им понуди на граѓаните на Република Мекедонија и очигледно е дека најважна алатка за претстојните парламентарни избори останува да биде СЈО. Така, во периодот што следува очекуваме да се случуваат вакви расправи како што впрочем го најавија и самите претставници на обвинителството – рече Јанкулоска.

Одговарајќи на новинарско прашање Јанкулоска уште еднаш изјави дека не се чувствува виновна и дека не сторила некакво кривично дело и во деветте години што ја извршувала  функцијата министер за внатрешни работи работела професионално, согласно законите и Уставот и во корист на граѓаните на државата.

Јанкулоска рече дека не и недостасува министерската функција и  дека „одлично се чувствува“.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико