Јапонската влада одобри рекордно голем буџет за одбрана | Правдико

Правдико

   

Јапонската влада одобри рекордно голем буџет за одбрана

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Јапонската влада денеска одобри рекордно висок буџет за одбрана, кој вклучува планови за купување скапи американски беспилотни летала за надзор и авиони „ф-35“.

japan-military

Јапонија ја засили соработката во одбраната со САД, додека Кина сè поагресивно настапува во регионалните води.

Буџетот за војската од 42,1 милијарди долари е дел од државниот буџет во вредност од 800 милијарди долари за фискална година која почнува во април 2016 година.

Предлог-буџетот треба да биде усвоен.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико