Јавното обвинителство ќе формира Комисија за следење на изборни нерегуларности | Правдико

Правдико

   

Јавното обвинителство ќе формира Комисија за следење на изборни нерегуларности

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Obvinitelstvo SkopjeЈавното обвинителство на Република Македонија преку соопштение ја известува јавноста дека во насока на заштита од криминални или други против законски дејствија, а во смисла на превентивно делување, Јавниот обвинител на Република Македонија донесе Одлука за формирање на привремена Комисија за следење на евентуални изборни нерегуларности што би биле сторени при организирањето и спроведувањето на изборниот процес на 5 јуни 2016 година.

Членови на Комисијата се јавни обвинители од Јавното обвинителство на Република Македонија, од четирите Виши јавни обвинителства и од Основното јавно обвинителство -Скопје. Членовите на Комисијата се задолжени да го следат изборниот процес и притоа за сите настани за кои ќе оценат дека даваат индиции за евентуално сторени изборни нерегуларности да даваат задолженија за итно постапување од страна на надлежните обвинителства стои во соопштението.

Во насока на сеопфатност во постапувањето, Комисијата ќе отвори нова службена електронска адреса за пријавување на изборни нерегуларности на која сите граѓани или претставници на граѓански организации ќе можат писмено да пријават незаконско постапување во врска со изборниот процес.

Наскоро службената адреса ќе биде објавена на веб страницата на Јавното обвинителство на Република Македонија.

Препорачуваме

Партнери на Правдико