Правдико

   

Јовески: Уште четири лица под истрага за „Рекет“

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески соопшти дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува на уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата.

Според јавниот обвинител, четворицата се сомничат дека „биле вмешани во трансферот на парите за „Меѓународниот сојуз“ на првоосомничениот во „Рекет“, Бојан Јовановски“. Јовевски не прецизира за кои лица станува збор, додавајки дека тоа е поврзано со две фирми, една од Битола и една од Струга.

Јавниот обвинител треба да одлучи дали и какви мерки за претпазливост ќе бара за овие осомничени.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико