Јово Вангеловски заработи кривична пријава од Советот за факти | Правдико

Правдико

   

Јово Вангеловски заработи кривична пријава од Советот за факти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поради фактот што претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, не му дозволи на Советот за утврдување факти на 13 септември  да влезе во судот заради остварување  увид во списите на предметите познати во јавноста како „Таргет – Тврдина“, Советот одлучи да поднесе кривична пријава.


„Истиот ден, согласно со донесената одлука, поднесена е кривична пријава до надлежниот јавен обвинител против претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, за сторено кривично дело кое според Кривичниот законик се гони по службена должност“, пишува во известувањето до јавноста.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико