Јункер: Вонреден состанок за бегалската криза на Балканот | Правдико

Правдико

   

Јункер: Вонреден состанок за бегалската криза на Балканот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска свика итен состанок во Брисел, посветен на бегалската криза на Балканот.

6505363417_5ca0e2d01e_z

– Бегалскиот прилив на Балканот бара брз одговор – соопштија од Европската комисија.

Целта на состанокот, кој е закажан за недела, е да се постигне договор за заеднички мерки што треба да бидат неодложно спроведени. На средбата се поканети премиерите на Македонија, Австрија, Бугарија, Грција, Романија, Словенија, Србија, Унгарија и на Хрватска, германската канцеларка Ангела Меркел, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, како и претставници на Фронтекс и на ОН.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико