Калифорнија одобри рекреативна употреба на марихуаната | Правдико

Правдико

   

Калифорнија одобри рекреативна употреба на марихуаната

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

la-pol-ca-pot-initiative-snap-20160628-snapГласачите во Калифорнија во вторникот одобрија рекреативна употреба на марихуана во најнаселената држава на нацијата, изјавија официјални лица.

Повикувајќи се на првичните резултати, секретарот на Државниот завод соопшти дека мерката била одобрена од страна на повеќе од 55 отсто од гласачите – која претставува голема победа за движењето за легализација на марихуаната.

“The Marijuana Policy Project”, водечката организација за поддршка на либерализација на законите за канабис, прогласи победа за мерките со кои марихуаната се легализира за рекреативни цели во Калифорнија и Масачусетс.

Ако резултатите се потврдени, Калифорнија и Масачусетс ќе се приклучи на Алјаска, Колорадо, Орегон, државата Вашингтон, Вашингтон и на Колумбија овозможувајќи рекреативно користење на канабис за возрасни.

Калифорнија е една од петте држави во кои се гласаше за легализација на марихуаната во рекреативни цели . Во четири други држави се размислува за мерки за легализација на медицинска марихуана

Препорачуваме

Партнери на Правдико