Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè | Правдико

Правдико

   

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет за подобра положба на нејзиниот сопруг извадиле од фирмите што ги имаат, а ги донела лично во несесер свекрва ѝ, Ратка Камчева.

„Потоа, Зоран Милевски ме зеде со автомобил и се упативме во станот на Бојан Јовановски во населбата Орман. Катица седеше во дневната соба. Се поздравивме со госпоѓата Катица Јанева и разговаравме за децата. Јас ѝ реков како ми е мене со децата и како поминувам, а таа ми рече: Да не беше Бојан Јовановски, син ми ќе работеше на брод. Ние ѝ дадовме 500 илјади евра“, рече Камчева во сведочењето.

Таа рече дека Јанева ѝ спомнала оти за гаранцијата од 14 милиони евра може кривично да ги гони неа и проценителот зашто дел од имотот бил под кирија.

„Катица Јанева ми напомна дека ако овој разговор излезе од домот на Бојан Јовановски, ќе знае дека е од мене бидејќи имаше доверба во нив. Рече дека може не само еден, туку многу предмети да му отвори на Камчев. Се закануваше со својата моќ. Се плашев од моќта на Јанева. Но, не е таа што ја има моќта. Специјален јавен обвинител е Бојан Јовановски. Тој знаеше сè. Кој следен ќе биде притворен и сè што кажуваше, така и се случуваше“, сведочеше Камчева.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико