Правдико

   

Канаѓаните во пасошите, покрај машки и женски, ќе имаат и трет пол

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Канадските државјани од утре ќе може во делот каде што стои полот во пасошот да стават Х и со тоа да не се определат ниту како мажи ниту како жени.

Властите на Канада на овој потег се одлучиле минатата недела нагласувајќи дека ознаката Х ќе им го олесни вадењето документи на луѓето што не се идентификуваат како припадници на машкиот или на женскиот пол.

Либералните власти во Канада со ова се обидуваат да им обезбедат слобода на граѓаните да се изјаснуваат како што сакаат кога е во прашање полот.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико