Караџовски: Доколку не се почитуваат мерките, може да дојдеме и до 1.000 заразени на ден | Правдико

Правдико

   

Караџовски: Доколку не се почитуваат мерките, може да дојдеме и до 1.000 заразени на ден

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицискиот час и прогласувањето вонредна состојба не се приоритетна мерка за да не се доведе во прашање работата на компаниите и луѓето да останат без работа, рече доктор Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје, претседател на Комисијата за заразни болести, кој денеска информира за актуелната состојба предизвикана од Ковид-19 во земјата.

Тој им порача на граѓаните да ги почитуваат мерките затоа што ако се преполнат болничките капацитети, ќе се доведат во прашање ресурсите за лекување на болните.

„Не сме ги исцрпеле уште сите мерки за да можеме да размислуваме за полициски час. Но, доколку ништо од ова не се почитува, што друго ни останува понатаму. Затоа, ве замолувам, и медиумите и населнието, самите ако не си помогнеме, не може да ни помогнат уште 500 доктори, 500 сестри и уште 20 болници. Сето тоа ќе се исполни бргу ако имаме зголемен број, а ние работиме уште од март со засилено темпо. Бараме помош од сите, од медиумите, од политичките партии, од широкото населние. Зголемувањето на бројките ќе нè одведе до преполнување на болничките капацитети. Ние можеме да правиме ротации на колегите, меѓутоа тоа се тие луѓе, нивниот број е ограничен. Не по 500, 600 луѓе на ден, можеме да имаме и по 1.000 доколку не почитуваме“, почара доктор Караџовски.

Според него, концертите и журките се главната причина за зголемувањето на бројките во последните три дена, при што на тие настани присутните не носеле маски, а биле во група, без да држат растојание.

Караџовски порача дека овие групирања и прослави не смее да се одржуваат во услови на есенскиот бран кога опасноста за ширење на вирусот е поглема.

„На овие настани никој не носеше маска, тоа го видовме и во медиумите. Од анкетите што ги направивме увидовме дека тоа се луѓе помеѓу 20 и 39 години и ова ни укажува дека тие не биле на домашна свеченост, туку во локал на журка, каде што имало групирање и не се почитувале мерките. Ние уште пред неколку месеци најавивме дека ќе дојде овој есенски бран на ширење на вирусот. Но, би рекол дека кај нас подрани затоа што временските услови не се такви да имаме групирање во затворен простор. Но, со доаѓањето на сезонскиот грип оваа шанса за зголемување на бројот поради групирање во затворен простор ќе биде поголема. Поради сето ова, Комисијата за заразни болести предложи да се усвојат овие сет мерки да не се доведеме во полоша ситација“, рече Караџовски.

Како што рече тој, бројките покажуваат дека најмногу заболени има во скопските општини Аердром, Центар, Карпош и Чаир.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико