Kараџовски: Изборот на претседатели на Врховен и Кривичен нема да се случи до Нова година | Правдико

Правдико

   

Kараџовски: Изборот на претседатели на Врховен и Кривичен нема да се случи до Нова година

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

150477Изборот на претседатели за Врховниот и Кривичниот суд нема да се случи пред Нова година, потврдува претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски.

Вонредното оценување на кандидатите за претседатели се уште е во тек и Советот мора да го почитува рокот од осум дена за жалба.

„Оценките се тајни, секој кандидат ја добива својата оценка во плико. Изнесените наводи за поправање на оценки на одредени судии се шпекулации“, рече Караџовски.

Членовите на Судскиот совет на затворена седница во ноември донесоа одлука за вонредно оценување на кандидатите за претседатели на овие судови.

Одлуката за вонредно оценување ја донесе Советот поради тоа што застареле оценките на кандидатите кои последен пат биле оценети во 2014 година.

Извор: 24 Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико