Каталонија: Судење на поранешниот лидер, илјадници луѓе на улиците | Правдико

Правдико

   

Каталонија: Судење на поранешниот лидер, илјадници луѓе на улиците

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Илјадници луѓе излегоа на улиците денес во Барселона на пат кон судот во придружба на три каталонски политичари, вклучувајќи го и поранешниот претседател на покраината Артур Маса, обвинет за непочитување на уставниот поредок од пред две години, со кој е забрането да гласаат за независност на Каталонија.

Маса се соочува со забрана од 10 години за вршење јавна функција бидејќи дозволил во ноември 2014 година да се одржи референдум за независност на Каталонија, каде што 80 отсто од 2,3 милиони луѓе кои излегоа на гласање, ја поддржаа независноста на Каталонија.

Препорачуваме

Партнери на Правдико