Каталонија веднаш ќе прогласи независност ако успее референдумот | Правдико

Правдико

   

Каталонија веднаш ќе прогласи независност ако успее референдумот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Каталонија ќе прогласи „веднаш“ независност ако мнозинство граѓани од тој шпански регион се изјаснат позотивно на референдум за независност, соопшти каталонската владејачка коалиција.

– Доколку мнозинството избирачи се изјаснат за каталонска република, очигледно независноста мора веднаш да биде прогласена – изјави Габриела Сера, пратеничка во регионалниот парламент од сепаратистичката Кандидатура за народно единство.

Таа ја даде изјавата при претставување закон според кој ќе биде организиран референдумот.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико