Каталонски суд му забрани на Ким Тора да врши јавна функција во период од 18 месеци | Правдико

Правдико

   

Каталонски суд му забрани на Ким Тора да врши јавна функција во период од 18 месеци

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Каталонскиот регионален лидер Ким Тора прогласен е за виновен за непослушност и осуден на 18 месеци забрана за вршење јавни функции и парична казна од околу 30.000 евра, соопшти Високиот суд за правда на Каталонија, пренесува „Ројтерс“.

Пресудата произлегува од одбивањето на Тора да ги послуша наредбите на Планскиот изборен одбор и е отворена за жалба, што значи дека би можеле да пројдат месеци пред да стапи на сила забраната за вршење јавна функција.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико