Каталонскиот парламент ќе гласа за независност од Шпанија | Правдико

Правдико

   

Каталонскиот парламент ќе гласа за независност од Шпанија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Парламентот на шпанската покраина Каталонија денеска ќе гласа за планот за независност од Шпанија до 2017 година, што го поднесоа сеционистичките партии, кои освоија мнозинство на последните избори.

katalonija-parlament

Шпанската влада ја оцени иницијативата како неуставна, а премиерот Маријано Рахој најави законски мерки за оспорување на иницијативата.

Уставниот суд во Шпанија минатата недела, во четвртокот, оцени дека гласањето, сепак, може да се одржи.

Извор:  Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико