Каталонските борци за независност осудени на казни затвор од 9 до 13 години | Правдико

Правдико

   

Каталонските борци за независност осудени на казни затвор од 9 до 13 години

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Врховниот суд во Шпанија осуди деветмина лидери на борците за независност на Каталонија на казни затвор од девет и 13 години за заведување поради нивната улога на референдумот за независност во 2017 година.

За тројца други кои се прогласени за виновни за непослушност, не им се изречени затворски казни.

Дванаесетте политичари и активисти ги негираа обвиненијата.

Сепаратистите во Каталонија планираа масовна граѓанска непослушност пред пресудата.

Обвинителството бараше до 25 години затвор за Ориол Јункерас, поранешниот потпретседател на Каталонија и највисокиот заговарач за независност во овој судски процес.

Извор: НоваТВ

Препорачуваме

Партнери на Правдико