Катар предаде одговор на листата барања на арапски држави | Правдико

Правдико

   

Катар предаде одговор на листата барања на арапски држави

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Катар денеска одговори на листата на барања на Саудиска Арабија и нејзини сојузници откако тие држави се согласија на властите во Доха да им дадат уште 48 часа за одговор по истекот на ноќешниот првобитен рок.

Западни медиуми јавуваат дека не е познато што пишува во одговорот.

Потврдено е само за куса посета на катарскиот министер за надворешни работи Шеик Мохамед бин Абдулрахманб ал Тани на Кувајт.

Шефот на катарската дипломатија претходно изјави дека листата на барања е „составена за да биде отфрлена“.

Група арапски држави продолжија денеска краен рок за Катар да одговори на листата на нивни барања до утре на полноќ.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико