Правдико

   

Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Советот на јавните обвинители на денешната презакжана седница, меѓу другото, треба да расправа за претставката на судијата Владимир Панчевски за претресите во неговиот дом во истрагата на специјалното јавно обвинителство. „Макфакс“ дознава дека претставката што е ставена на дневен ред се однесува на постапувањето на обвинителките Катица Јанева и Ленче Ристоска.

Панчевски ја оспори наредбата за претрес од септември 2017 година издадена од гевгелискиот суд и тврдеше дека стварната надлежност за постапување против него ја има Основниот суд Скопје 1, а не судот во Гевгелија.

Постапувајќи по три кривични пријави, кои Панчевски ги поднесе против десет службени лица, надлежен обвинител oд скопското Обвинителство оцени дека во дејствата на пријавените нема битни елементи на кривични дела, ниту на други дела што се гонат по службена должност и ги отфрли пријавите.

Во соопштението беше наведено дека со оглед на тоа дека Панчевски е судија во Основниот суд Скопје 1 Скопје, а поради висок ризик од нарушување на тајноста на дејството и на предистражната постапка, барањето за издавање наредба било поднесено до гевгелискиот суд, што е во согласност со воспоставената практика на Европскиот суд за човекови права.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико