Кавадарчани пазареле со фалсификувани пари | Правдико

Правдико

   

Кавадарчани пазареле со фалсификувани пари

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата во Кавадарци поднесе кривична пријава против Б.Ч.(27), Љ.Т.(30) и С.О.(20), сите од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело фалсификување на пари.

Во текот на јуни пријавените набавиле 193 фалсификувани банкноти од по 500 денари, 41 банкнота од по 1.000 денари и банкнота од 2.000 денари, по што второпријавениот дел од нив пуштил во оптек во Кавадарци, а дел од нив во износ од 40.000 денари им ги предал на еден малолетник и на третопријвениот со обврска да му дадат надомест од 3.000 денари.

По ова, тие дел од фалсификуваните банкноти ги пуштиле во промет, додека останатите банкноти ги изгореле.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико