Казна од Општина Центар за изведувачот на улицата на Кеј | Правдико

Правдико

   

Казна од Општина Центар за изведувачот на улицата на Кеј

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Градежниот инспектор на Општина Центар ја казни фирмата изведувач „Блерофикс“ ДОО Скопје, која работи на улицата на Кеј.

Како што соопштија од општината овластениот општински градежен инспектор излегол на терен за да ја провери состојбата со нелегалното градилиште за изградба на улицата. Инспекторот констатирал дека градилиштето не ги исполнува предидените  законски норми, не е заградено, не е обезбедено и нема видливо поставена табла на која стојат податоците за инвеститорот, изведувачот, надзорот и што се гради. Во времето кога инспекторот вршел надзор над градилиштето, вработените побегнале и не се вратиле.

Извор: Утрински весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико