Казнено правни аспекти на изборите и изборниот процес во Република Македонија | Правдико

Правдико

   

Казнено правни аспекти на изборите и изборниот процес во Република Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

10637861_889720094390864_867600706_n-200x300Една од основните претпоставки за владеењето на правото, за практикувањето на демократијата во современите држави претставува избирачкото право. Избирачкото право, заедно со сите свои карактеристики, методи, техники на избирање, преставуваат услов без кои не може една земја да се декларира како демократска. Преку спроведувањето и почитувањето на избирачкото право се исполнуваат и двете страни на самата појава, легитимноста и легалноста.

Автор: м-р Марјан Габеров

Прочитај ја целата статија ТУКА

Препорачуваме

Партнери на Правдико