Казнети 173 возачи во Скопје, од кои 20 за зборување на мобилен телефон | Правдико

Правдико

   

Казнети 173 возачи во Скопје, од кои 20 за зборување на мобилен телефон

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Полицијата за еден казни 173 возачи во Скопје, од кои 28 за брзо возење, а 20 за користење мобилен.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (4.3.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 173 мерки, меѓу кои за непочитување на брзината на движење 28, 11 санкции за возење без возачка дозвола, четири мерки за нерегистрирани возила.

Изречени се 20 санкции за користење мобилен телефон, пет мерки за минување на црвено светло, четири санкции за непочитување првенство на минување, шест мерки за некористење сигурносен појас, пет санкции за недавање првенство на минување пешаци и 63 мерки за непрописно паркирани возила.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, велат од МВР.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико