Казнети 340 возачи во Скопје, од кои 130 за пречекорена брзина | Правдико

Правдико

   

Казнети 340 возачи во Скопје, од кои 130 за пречекорена брзина

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

За еден ден, полицијата казнила 340 возачи во Скопје, од кои 130 за пречекорена брзина.

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден, 4 октомври, продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на Град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 340 санкции, меѓу кои за возење без возачка дозвола 30 казни, за пречекорување на дозволената брзина на движење казнети се 130 возачи, а за технички неисправни и нерегистрирани возила казнето е 31 лице.

Казнети се и 35 мотоциклисти, изречени се 24 мерки за непрописно паркирање, а изречени се 25 казни за неносење заштитна маска.

„Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот“, велат од МВР.

Извор: Макфакс

Партнери на Правдико