Казни и забрани за загадувачи | Правдико

Правдико

   

Казни и забрани за загадувачи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Изминатата недела се изречени повеќе казни и забрани за загадувачи на воздухот и животната средина, соопштуваат од владината прес-служба.

На повеќе локации во земјата биле спроведени вонредни инспекции во правни субјекти, обиколки на површини и диви депонии, како и контрола на начинот на кој се греат субјекти.

Активностите се дел од активното спроведување на мерките за намалување на аерозагадувањето, информира од владата. Владини советници во координација со инспекторати го спроведуваат Планот за чист воздух.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико