Казни од по 2.000 евра за шестмина скопјани кои го прекршиле полицискиот час | Правдико

Правдико

   

Казни од по 2.000 евра за шестмина скопјани кои го прекршиле полицискиот час

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Скопското Основно јавно обвинителство поднесе предлози за казни против шестмина скопјани кои во периодот од 11 до 18 март на различни локации во градот биле затекнати дека го прекршуваат полицискиот час.

Со своите постапки тие сотриле кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

Обвинетите се движеле, без да поседуваат дозвола за тоа, во периодот меѓу 22 и 5 часот, кога на сила бил важечки полициски час како мерка за сузбивање на коронавирусот.

Јавните обвинители му предложиле на Судот на секој од обвинетите да му изрече парична казна од по 2.000 евра во денарска противвредност (100 дневни глоби, при што висината на една дневна глоба е 20 евра).​​

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико