Ќе нема гласање во дијаспората? | Правдико

Правдико

   

Ќе нема гласање во дијаспората?

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Вчерашниот состанок на работните групи за спроведување на договорот од Пржино во посредство на преставници од ОБСЕ и ЕУ поминал во разговори за Избирачкиот список и гласањето на дијаспората, неофицијално пренесуваат медиумите.

7e425b9f-7111-4430-8d43-d7157f9990ae-dik

 

Од партиите немаше изјави, а белгискиот експерт Питер Ванхојт, единствено спомена дека е оптимист, и најави нова средба за денеска од 17 часот.

Според медиумите во врска со прочистувањето на Избирачкиот список, била предложена проверка од врата на врата, идентификација со биометриски документ за следните избори, и активната регистрација да се врши со отпечаток на прст.

За гласањето на дијаспората, се разговарало за негово целосно укинување или пак, оние кои сакаат да гласаат на денот на изборите тоа да го направат во Македонија.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико