Ќе продолжиме да плаќаме за исклучено парно | Правдико

Правдико

   

Ќе продолжиме да плаќаме за исклучено парно

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судот ја одби заедничката тужба против Балкан енерџи груп и Регулаторната комисија за енергетика на 260 незадоволни граѓани кои не користат парно греење, а плаќаат за негово користење.

89c88a70-bb2b-4cca-870f-e4d4b4edc33b-ab9e4aab-1ec1-4d16-816c-387dbc90a3b7-grijanje_radijator55-461x185

Тужбата ја изгубиле поради нецелосна документација, а нивниот адвокат не се појави на закажаното рочиште. Граѓаните ангажираа друг адвокат кој ќе се обиде архивираниот предемет да го врати повторно пред судија и најавија тужба во судот во Стразбур.

Според Правилникот за снабдување со топлинска енергија донесен во 2012 година, надоместок за топлинска енергија плаќаат и оние што го исклучиле парното и истовремено не склучиле договор за снабдување.

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико