Ќе се ревидира системот на судско вештачење преку изготвување на нов закон | Правдико

Правдико

   

Ќе се ревидира системот на судско вештачење преку изготвување на нов закон

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за правда иницира постапка за изготвување на нов предлог Закон за вештачење.

Причината за донесување на законот произлегува од потребата за ревидирање на системот на судско вештачење во насока на зголемување на ефикасноста и воспоставување на функционален систем за судско вештачење.

Целта на Законот е да се зголеми ефикасноста и да се воспостави функционален систем за судско вештачење.

Временската рамка за изготвување на предлог законот:27/09/2019 – 31/10/2019

Препорачуваме

Партнери на Правдико