Ќе се воведува електронски инспектор | Правдико

Правдико

   

Ќе се воведува електронски инспектор

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Годинава ќе биде воспоставен нов електронскиот систем за инспекција, т.н. Е-инспектор, најави денеска на прес-конференција вицепремиерот за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски.

Тој вели дека системот е една од алките во борбата против корупцијата. Ќе претставува ефикасен контролен механизам преку кој ќе се намали секое субјективно влијание на инспекторите при вршењето на нивните контроли.

Е-инспектор електронски ќе ги поврзе сите 28 инспекциски служби под капата на Инспекцискиот совет.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико