Кенискиот суд го поништи изборот на претседател | Правдико

Правдико

   

Кенискиот суд го поништи изборот на претседател

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кенискиот Врховен суд го поништи реизборот на претседателот Ухуру Кенијата наведувајќи ја како причина нерегуларностите на изборите минатиот месец. Судот реши новите избори да се одржат во рок од 60 дена.

Според „Ројтерс“, одлуката за поништување на изборните резултати е прва од ваков вид во историјата на Кенија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико