Кичеец пуштен во домашен притвор | Правдико

Правдико

   

Кичеец пуштен во домашен притвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судијата на претходна постапка го уважи предлогот на одбраната на второосомничениот во случајот „Рекет“ Зоран Милевски – Кичеец, како основан, по добиено мислење од обвинителството. Според тоа, Кичеец ќе биде пуштен во домашен притвор, соопшти Основниот кривичен суд во Скопје.

„Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје постапувајќи по предлог на одбраната на З. М., опфатен во предметот во јавноста познат како ‘Рекет’, за укинување на мерката притвор и определување мерка куќен притвор од 19.09.2019, истиот го достави на мислење кај надлежен јавен обвинител. Денеска по добиено позитивно мислење од обвинителството, предлогот на одбраната да биде уважен како основан, судијата на претходна постапка, согласно законските одредби, донесе решение со кое мерката притвор се укинува и се определува мерка куќен притвор“, се вели во соопштението од судот.

Со оглед дека жалбата не го одлага извршувањето, од Основниот кривичен суд информриаат дека решението е испратено до странките, а обвинетиот ќе биде спроводен на издржување на мерката куќен притвор во неговиот дом.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико