Kичевец се обидел да силува 18-годишна девојка пред нејзината малолетна сестра | Правдико

Правдико

   

Kичевец се обидел да силува 18-годишна девојка пред нејзината малолетна сестра

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Гостиварското јавно обвинителство донесе наредба за истрага против 22-годишник од Кичево кој спроти платото на кичевската товарна железничка станица се обидел да силува 18-годишна девојка што била во придружба на нејзината малолетна сестра.

Како што информираат од обвинителството, осомничениот на 22 октомври, со употреба на сила и закана по животот на девојката се обидел да ја силува.

Тој најпрвин ја следел 18-годишната кичевка, која заедно со нејзината малолетна сестра се движела по импровизиран дрвен мост кон нивниот дом. Кога пристигнале спроти платото на товарната железничка станица осомничениот им се приближил и се обидел да изврши обљуба.

Девојката и нејзината помала сестра неколкупати го удриле напаѓачот и успеале да побегнат, а настанот го пријавиле во полициja.

Напаѓачот е осомничен дека сторил кривично дело силување во обид.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежен јавен обвинител до судија од Основниот суд Гостивар доставил и предлог за мерка притвор, кој е прифатен и на осомничениот му е определен притвор во траење од 30 дена.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико