Киев: Ескалација на протестите – тројца загинати | Правдико

Правдико

   

Киев: Ескалација на протестите – тројца загинати

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

kiev protesti2Анти владините демонстранти се судрија со полицијата во Киев при што дојде до најголеми насилство за изминативе неколку недели. При тоа, според опозицијата, најмалку 3 демонстранти биле убиени.

Полицијата употреби гумени куршуми и и димни бомби против деминстрантите кои фрлаа камења пред зградата на парламентот во вторникот.
Две полициски возила при тоа биле запалени.

Демонстранти потоа го нападнаа и го завзедоа седиштето на „Партијата на Регионите“ на претседателот Виктор Јанукович.

Тие фрлаа молотови коктели и ги искршија прозорците.
Најмалку 10 демонстранти и 7 полицајци се повредени во судирите.

Демонстрантите во Киев бараат реформи за намалување на овластувањата на претседателот Виктор Јанукович.

Извор: Радио слободна европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико