Киев – нападнат штабот на партијата на претседателот Јанукович | Правдико

Правдико

   

Киев – нападнат штабот на партијата на претседателот Јанукович

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

kiev protestiАнти – владините демонстранти го нападнаа седиштето на „Партијата на Регионите“ на претседателот Виктор Јанукович.
Во центарот на Киев претходно дојде до нови судири меѓу полицијата и демонстрантите. Тепачката избувнала откако демонстрантите се пробиле преку полициските линии пред зградата на парламентот.

Полицијата употреби димни бомби откако демонстрантите фрлаа камења врз полицијата.

Илјадници демонстранти маршираа во Киев барајки реформи за намалување на овластувањата на претседателот Виктор Јанукович. Анти-владините протести во Украина траат речиси три месеци.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико