Кина де-факто го признава Крим во состав на Русија | Правдико

Правдико

   

Кина де-факто го признава Крим во состав на Русија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Пекинг чекор по чекор, но доста брзо, де факто го признава влегувањето на Крим во состав на Русија. Директорот на Институтот за политички и социјални истражувања на Црноморско- Каспискиот регион Владимир Захаров ја спомена  можноста за започнување на нов руско-кинески проект на Крим.  

58656_vest_Кина-де-факто-признаје-Крим-у-саставу-Русије

На крајот од месец април, Москва за прв пат официјално го потврди почетокот на соработката со партнерите од Кина и започнување на проекти во Крим. Додека на 5 мај се дознава дека двете страни имаат намера да потпишат меморандум за нови инфраструктурни проекти во текот на посетата на Владимир Путин во Пекинг. Најавената посета треба да се одржи на крајот од месец мај. Од руската страна треба да присуствува и членови на министерството за сообраќај и државната компанија Автодор, додека од кинеска страна државната компанија China Railway Construction Corporation (CRCC) .

Со ова Кина на еден начин ја разбира реалноста за она што се случи на Крим истакнуваат руските ксперти, со што истакнуваат дека доколку Кина се противела на целата ситуација не би вложувала преку милијарда долари во тој регион.

–ПРАВДИКО–

Препорачуваме

Партнери на Правдико