Кина трета земја извозник на оружје во светот, по САД и Русија | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Кина трета земја извозник на оружје во светот, по САД и Русија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кина ги претекна Германија и Франција и стана третиот најголем извозник на оружје во светот, иако нејзиниот удел од пет проценти на пазарот на оружје останува мал во споредба со комбинираните 58 проценти на САД и Русија, покажува новиот извештај на Стокхолмскиот Меѓународен институт за истражување на мирот СИПРИ, пренесоа американските медиуми.

2464763ECBDFBF43898597CF9CF84FB1

Кинескиот дел од глобалниот пазар на оружје во периодот 2010-2014 година е зголемен за 143 проценти во споредба со претходните пет години, кога Пекинг беше на деветто место со трипроцентен удел во колачот.

Кина испорачала оружје до 35 земји, на чело со традиционалните сојузници Пакистан и Мјанмар, како и до Бангладеш. Пекинг извезол оружје и за 18 африкански земји, вклучувајќи ја и Нигерија.

Во истиот период глобалниот обем на договори за продавање на оружје се зголемил за 16 проценти во споредба со претходните пет години.

САД и натаму остануваат првиот извозник на оружје и го задржале 31-процентниот удел од глобалниот пазар на оружје, извезувајќи во речиси 94 земји, а во земјите од Азија и Океанија завршиле 48 проценти од американскиот извоз, следени од Блискиот исток со 32 проценти и Европа со 11 проценти.

Според извештајот на СИПРИ, во светот постојат 60 земји извознички на оружје.

Русија е втора со 27 проценти од глобалниот пазар, од кои 39 проценти заминале за Индија, најголемиот увозник на оружје во светот. Русија извезла оружје во 56 земји од светот и е главниот испорачувач на хеликоптери и друга авијациска техника. Индија, Кина и Алжир заедно презеле над половината од рускиот извоз.

Извештајот на СИПРИ, наречен „База на податоци за трансферите на оружје“ (Arms Transfers Database), не ги вклучува малите оружја. Тој се базира на јавни извори, од весници и специјализирани меѓународни изданија, па се до владини и извештаи од производителите, забележува ДПА.

Извор: Утрински Весник

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико