Книговодителот од Аушвиц осуден на четиригодишна затворска казна | Правдико

Правдико

   

Книговодителот од Аушвиц осуден на четиригодишна затворска казна

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Германскиот суд денеска го осуди на затворска казна 94-годишниот Оскар Гронинг, поранешен чувар во нацистичкиот концентрационен логор Аушвиц, поради сооучесништво во убиството на најмалку 300.000 Евреи, јавува „Би-Би-Си“.

oskar-groening

Гронинг, кој е познат по прекарот Книговодителот од Аушвиц, е осуден на казна затвор од четири години, но многумина што го следеа случајот, отслужувањето на казната го ставаат под знак прашалник, поради возраста на осуденикот.

Судскиот процес се одржа во градот Луенбург, во северниот дел на Германија.

Гронинг за време на неговата служба во Аушвиц бил задолжен за попис на предемтите што биле конфискувани од затворените во логорот.

Неговите адвокати изјавиле дека тој не учествувал во геноцидот, на што обвинителите одговориле дека, сепак, помогнал во функционирањето на логорот на смртта.

По завршувањето на судскиот процес, се смета дека Гронинг ќе биде еден од последните нацисти што седнале на обвинителна клупа.

Читајќи ја пресудата, судијата Франц Компиш рекол дека Гронинг своеволно прифатил „безбедна канцелариска работа“ во систем кој бил „нехуман и во целост неподнослив за човечката психа“.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико