Кочан бара одложување на затворската казна од здравствени причини | Правдико

Правдико

   

Кочан бара одложување на затворската казна од здравствени причини

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Правосилно осудениот во случајот „Труст“, Сеат Кочан, до СЈО доставил ново барање за одлагање на издржувањето на казната затвор, поради здравствени причини.

„Во однос на повеќе новинарски прашања поврзани со издржувањето на казната затвор на еден од правосилно осудените лица во предметот 1459/17 од Обвинителството означен како „Труст“, информираме дека до надлежниот судија за извршување санкции доставено е ново барање за одлагање на издржувањето на казната затвор по кое барање Судот веднаш се обрати до приватната клиника каде е хоспитализиран осудениот за добивање на целокупната документација поврзана со барањето“, информираат денеска од Кривичниот суд во Скопје.

По добивање на неопходната документација, посочуваат од Кривиниот суд, надлежниот судија дополително ќе одлучи дали барањето ќе биде разгледано и по него ќе се одлучува или тоа ќе биде отфрлено.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико