Коен: Трамп и јас им плативме на две жени да молчат | Правдико

Правдико

   

Коен: Трамп и јас им плативме на две жени да молчат

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поранешниот адвокат на претседателот на САД Мајкл Коен ја призна вината за кршење на правилата за финансирање на изборната кампања и за други обвинувања.

 

Тој притоа изјави дека тој и Трамп им платиле пари на една порно актерка и на една манекенка на Плејбој да молчат за односот со Трамп со цел тоа да не влијае врз претседателските избори.

Скоро истовремено со признавањето на вината на Коен, судот во сојузната држава Вирџинија го прогласи за виновен поранешниот шеф на изборниот штаб на Трамп, Пол Манафорт за осум финансиски кривични дела во првиот судски процес кој е резултат од истрагата на специјалниот советник Роберт Мулер за мешањето на Русија во претседателските избори во 2016 година.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико