Кои кандидати стануваат пратеници според првичните резултати? | Правдико

Правдико

   

Кои кандидати стануваат пратеници според првичните резултати?

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Според првичните резултати и симулациите за добиени мандати, кои вечерва ги објави ДИК, пратеници би станале следниве кандидати од листите според изборни единици.

Изборна единица1
– ВМРО ДПМНЕ
1. Никола Попоски

2. Елизабета Канческа Милевска

3. Борис Змејковски

4. Драган Данев

5. Даниела Рангелова

6. Љупчо Димовски

7. Крсто Јовановски

8. Чедомир Саздовски

 

– СДСМ

1. Стево Пендаровски

2. Рената Дескоска

3. Дамјан Манчевски

4. Стефан Богоев

5. Павле Богоевски

6. Соња Мираковска

7. Диме Велковски

8. Татјана Прентовиќ

9. Ивана Туфегџиќ

10. Петар Атанасов

 

– БЕСА

1. Зеќирија Ибрахими

– ДУИ

1. Артан Груби

 

Изборна единица 2

– ВМРО ДПМНЕ
1.Никола Тодоров

2. Трајко Вељаноски

3. Жаклина Пешевска

4. Иван Стоилковиќ

5. Амди Бајрам

6. Владанка Авировиќ

7. Зоран Ѓорѓиевски

8. Јохан Тарчуловски

9. Весна Дамчевска – Илиевска

 

– СДСМ

1. Оливер Спасовски

2. Фросина Ташевска-Ременски

3. Мухамед Зеќири

4. Маја Морачанин

5. Ферид Мухиќ

6. Максим Димитриевски

7. Курто Дудуш

8. Тања Ковачев

9. Мирослав Јовановиќ

– ДУИ

1. Ејуп Аљими

2. Реџаиљ Исмаили

– БЕСА

1. Африм Гаши

 

Изборна единица 3

– ВМРО ДПМНЕ

1. Илија Димовски

2. Емил Димитриев

3. Слаѓана Митовска

4. Трајчо Димков

5. Стојан Миланов

6. Магдалена Манаскова

7. Зеќир Рамчиловиќ

8. Никола Мицевски

9. Благица Ласовска

10. Емилија Александрова

11. Иван Иванов

– СДСМ

1. Љупчо Николовски

2. Благој Бочварски

3. Јагода Шахпаска

4. Панче Иванов

5. Сашко Костов

6. Јулиана Николова

7. Енес Ибрахим

8. Илија Николовски

9. Мира Стојчевска

 

Изборна единица 4

– ВМРО ДПМНЕ

1.Никола Груевски

2. Ванковер Манчев

3. Ане Лашкоска

4. Панчо Минов

5. Весна Пемова

6. Васил Пишев

7. Нада Ципушева

8. Димитар Стевананџија

9. Драган Цуклев

10. Павлинче Честојнова

 

– СДСМ

1. Зоран Заев

2. Хари Локвенец

3. Катерина Кузмановска

4. Горан Мисовски

5. Коста Јаневски

6. Кети Смилеска

7. Бетиане Китев

8. Сашо Поцков

9. Милева Ѓоргиева

10. Мери Лазарова

 

Изборна единица 5

– ВМРО ДПМНЕ

1. Антонио Милошоски

2. Зоран Илиоски

3. Лилјана Затуроска

4. Љубен Арнаудов

5. Благоја Деспотоски

6. Нола Исмајлоска Старова

7. Крсто Мукоски

8. Сашо Василевски

9. Лилјана Кузмановска

– СДСМ

1. Радмила Шекеринска-Јанковска

2. Александар Кирацовски

3. Томислав Тунтев

4. Горан Милевски

5. Васко Ковачевски

6. Ирена Стефоска

7. Јован Митрески

8. Алија Камбероски

9. Жаклина Лазаревска

 

– Алијанса за Албанците

1. Сурија Рашиди

– ДУИ

1. Aгим Шаќири

 

Изборна единица 6
– ВМРО ДПМНЕ

1.Влатко Ѓорчев

2. Јусуф Хасани

3. Дафина Јованоска-Стојаноска

4. Горан Манојлоски

– СДСМ

1. Петре Шилегов

2. Ѓулумсер Касапи

3. Благојче Трпевски

– ДУИ

1. Али Ахмети

2. Талат Џафери

3. Шпреса Хадри

4. Бранко Маноиловски

5. Џеват Адеми

6. Мирсада Емини – Асани

– БЕСА

1. Биљал Касами

2. Фадил Зендели

3. Теута Биљали

– ДПА

1. Мендух Тачи

2. Бардуљ Даути

– Алијанса за Албанците

1. Зиадин Села

2. Весел Мемеди

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико