Прислушкување: Колинда Грабар Китаровиќ контактирала со озвучениот Здравко Мамиќ? | Правдико

Правдико

   

Прислушкување: Колинда Грабар Китаровиќ контактирала со озвучениот Здравко Мамиќ?

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Откако Зоран Милановиќ ја напушти функцијата премиер и беше заменет од страна на Тим Орешковиќ, беше само прашање на време, во тој договор со него и со претседателката на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ биде сменет директорот на Агенцијата за разузнавање и безбедност (СОА), Драган Лозанчиќ.

kolinda

Како причина за смената е наводно скандалозниот пропуст на директорот на СОА кој не ја предупредил претседателката дека контактира со лице кое било под т.н. мерки, и поради тоа била прислушкувана и следена.

Правилата на службата налагаат, имено, кога се знае дека прислушувањето лице контактира со лице од првата категорија на заштитени, во овој случај претседателката, имале обврска да ја предупредат.

Во кабинетот на претседателот, на веб порталот на регионалната ТВ Н1, тврдат дека Лозанчиќ не спречил врз претседателката со месеци индиректно да се врши надзор.

Лозанчиќ, наводно, го сторил тоа неколку месеци подоцна, откако за прислушкуваното лице е собран доволно “материјал”, кој е предаден на државно обвинителство.

 

 

 

Препорачуваме

Партнери на Правдико