Колку изнесува светското богатство? | Правдико

Правдико

   

Колку изнесува светското богатство?

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Светскиот капитал во 2015 година изнесувал 512.000 милијарди американски долари, од кои повеќе од една третина се долгови.

pari-so-lopata

Вредноста на светскиот капитал е речиси седум пати поголема од бруто домашниот производот на планетата, проценет на 74.000 милијарди долари, во кое во предвид се земани сите облици на капитал ( долгови, имот, штедење, кеш, фирми и недвижнини ).

По намалувањето на светското богатство за 10 % во текот на кризата, сега за четвртина ја надминува својата вредност од 2007 година.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико